Choroba nie musi być przeszkodą w kontynuacji nauki 

 

      Punkt Filialny Szkoły Podstawowej Specjalnej przy ZOZ w Żyrardowie powstał w l977 roku.

Początkowo nauką objęte były dzieci z oddziałów: interny i chirurgii dziecięcej. Następnie zajęcia dydaktyczno - wychowawcze zorganizowano na wszystkich oddziałach żyrardowskiego szpitala, na których przebywały dzieci. Placówka przyporządkowała cele terapeutyczne, dydaktyczne, opiekuńczo-wychowawcze celowi leczniczemu. Naszymi uczniami są dzieci hospitalizowane z terenu powiatu żyrardowskiego, sochaczewskiego i grodziskiego.

    Zajęcia odbywają się w systemie klas łączonych oraz indywidualnie przy łóżku dziecka. Nauczyciele szkoły szpitalnej starają się, aby likwidować napięcia i stresy związane z chorobą i pobytem w szpitalu. Dziecko ma szansę wyrównania braków w nauce i powrotu do zdrowia w warunkach mu przyjaznych. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadzone są pod nazwą „zajęcia artystyczne" lub „zajęcia wspólne", ciekawe spotkania o charakterze rozrywkowym. Są to zabawy plastyczne, muzyczne, spotkania z książką, czasopismami, filmem, itp.

    Zajęciami dydaktycznymi objęci są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Po zakończeniu leczenia nasi podopieczni otrzymują opinię lub oceny cząstkowe do szkół macierzystych.

W wyniku reorganizacji związanej z reformą oświaty w placówce obecnie pracują; kierownik mgr Grażyna Ceglińska, mgr Renata Fedorowicz oraz pani katechetka Barbara Jerzak.

Zajęcia urozmaicają studenci Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którzy co roku odbywają w naszej szkole praktyki asystenckie i pedagogiczne. Szkoła ma wielu sponsorów, kt6rzy wspomagają jej prawidłowe  funkcjonowanie.

Często odbywają  się imprezy, w których biorą udział zaprzyjaźnione szkoły z całej okolicy.

      Szkoła Szpitalna w Żyrardowie zapewnia swoim podopiecznym indywidualne i życzliwe podejście do ich problemów i potrzeb. Dzięki atmosferze panującej w naszej małej placówce każdy uczeń czuje się w niej bardzo dobrze i odnosi sukcesy.

„Motylkowe szpitale”

 

   W roku szkolnym 2001/2002 oddziały Interny Dziecięcej oraz Chirurgii Dziecięcej żyrardowskiego szpitala przystąpiły do akcji Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej „Motylkowe szpitale”.

   Twórczyni tej koncepcji chciałaby widzieć wszystkie szpitale przyjazne dziecku hospitalizowanemu. Efekty pracy wolontariuszki pani magister Bożeny Liszewskiej można już podziwiać w Oddziale Interny Dziecięcej. Ściany sal zostały wymalowane na wesołe kolory oraz ozdobione szlaczkami i rysunkami, przedstawiającymi bohaterów bajek. Każda sala ma swoje logo np: my uczymy się w świetlicy Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków, a wita nas siedmioramienna tęcza, kwiaty i motylki. Cały oddział ma kolorową pościel, kubeczki, naczynia. Są też nowe firanki, a w każdej sali telewizor, tablice, do których dzieci mogą przypinać swoje prace plastyczne. W nowym regale jest mnóstwo książek, które dzieci chętnie czytają.

   Oddział otrzymał dyplom i gorące podziękowanie od Pani Prezydentowej i będzie brał udział w dalszym etapie akcji „Motylkowe szpitale”, zabiegając już o znacznie większe pieniądze.

   Wkrótce w ślady Oddziału Internistycznego pójdzie Chirurgia Dziecięca. Wszyscy mamy nadzieję, że tutaj też będzie ładnie i przyjemnie.

mgr Renata Fedorowicz

 

   Fundacja „Porozumienie bez barier” pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej prowadzi akcję „Motylkowy szpital”. Podejmowane w niej działania mają na celu zminimalizowanie u dzieci hospitalizowanych traumatyzujących przeżyć związanych z pobytem w szpitalu. Sale w których przebywają dzieci ozdabiane są ciepłymi i kolorowymi scenami z ulubionych bajek. Pozwala to dzieciom poczuć się pewniej i swobodniej, poprawia ich samopoczucie, uspokaja, wprowadza w przyjazny nastrój. Jednocześnie  zrywa z wizerunkiem szpitala jako miejsca o ustalonym rygorze, białego i smutnego, bo wypełnionego chorymi ludźmi.

   Żyrardowski szpital włączył się do tejże akcji i w ubiegłym roku pierwsze zdobienia pojawiły się w Oddziale Interny Dziecięcej. Zaś obecnie , po staraniach nauczycielek Szkoły Szpitalnej i Personelu Medycznego, rozpoczęły się prace w Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Pieniądze otrzymane z Fundacji oraz dobrowolne datki prywatnych sponsorów umożliwiły zakup materiałów do ubarwienia szpitalnych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę, że sprawy „malarskie” wykonują uczniowie żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych pod kierunkiem : Violetty Pilorz, Ewy Wysockiej, Doroty Misiak, Joanny Gwiazdy, Agnieszki Orzechowskiej- Kozak.

    Zapał, zaangażowanie i entuzjazm zataczają coraz szersze kręgi. W ślady szkół idą bowiem inni, dorośli i dzieci, którym prace w ozdabianiu sal sprawiają radość i dają możliwość spełnienia artystycznych pasji oraz satysfakcję z bezinteresownej pomocy innym.

    Upiększanie szpitala trwa. Jesteśmy przekonani, że nie zabraknie ludzi, którzy z czysto wolontarystycznych pobudek pomogą zrealizować idee szpitala przyjaznego dzieciom.

 

Mikołajki w Szkole Szpitalnej

 

  Tegoroczne „Mikołajki” w Szkole Szpitalnej były wyjątkowe. Telekomunikacja Polska S.A zadbała o atmosferę i upominki. Otrzymaliśmy od tej firmy żywą choinkę i ozdoby: bombki i lampki. W paczce od TPSA były materiały do wykonania ozdób choinkowych. Przystąpiliśmy do ubierania choinki i wykonywania łańcuchów, pawich oczek i innych ozdób, które zawisły na choince.

 

 

   Później dzieci otrzymały górę słodyczy, książeczek, kolorowanek, multimedialną encyklopedię historii powszechnej oraz grę „Epoka lodowcowa”.

 

Co nowego w Szkole Szpitalnej?

 

Szkoła Szpitalna ma ponad 30 lat!

 

   Szkoła Szpitalna została włączona w ogólnopolskie akcje. Oto niektóre z nich.

 

٭ Udział  w akcji „Motylkowe szpitale” pod patronatem fundacji „Porozumienie bez barier Jolanty Kwaśniewskiej. Ostatni etap prac malarskich w oddziale otolaryngologii wykonały nauczycielki SOSW: Renata Fedorowicz, Joanna Pawelec-Stańczak, Anna Charemska, Hanna Kurczuk.

 

   ٭ Najstarsza akcja „Telefon do Mamy”- dzieci otrzymują karty telefoniczne do aparatów zamontowanych w oddziale przez Telekomunikację Polską SA, mogą dzwonić, kiedy tylko chcą do swoich bliskich. Dodatkową atrakcją  jest to, że karty ozdobione są rysunkami dzieci, które brały udział w konkursach plastycznych np. „Moje świąteczne marzenie”, „Telefon do mamy”.

 

* Druga akcja to „Internetowy Uśmiech”- Szkoła Szpitalna otrzymała cztery komputery, biurka i krzesła, nauczycielka  Renata Fedorowicz pozyskała prywatnego sponsora, który przekazał szkole urządzenie wielofunkcyjne drukarka – skaner – ksero i karta fotograficzna. Wszystkie przyłącza wykonała firma pana Andrzeja Żuka.

 

٭ Kolejna akcja „Cala Polska czyta dzieciom”- w ramach akcji zorganizowany został kącik czytelniczy i mini – biblioteczka, do której książeczki pozyskałyśmy od prywatnych sponsorów. Dodatkowo otrzymałyśmy wsparcie od Telekomunikacji Polskiej SA, która przysłała nam książeczki oraz płyty CD z nagranymi bajkami różnych autorów, a także odtwarzacz CD.

 

٭ W tym roku szkolnym nauczycielka Renata Fedorowicz prowadziła akcję „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Nauczyciele zostali przeszkoleni przez ratowników  z Akademii Medycznej, następnie sami szkolili nauczycieli ze swoich szkół, a później organizowali zajęcia dla dzieci. Warsztaty mają na celu omówienie i zademonstrowanie sposobu postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, wykonywania  oddechów ratowniczych i ucisków serca. Fundacja zapewnia materiały do ćwiczeń i środki dydaktyczne za ok. 5 tys. zł.

 

٭ W ramach  programu realizowanego pod patronatem MEN, Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Onet.pl, jak również PZU do dzieci w całej Polsce, także i do żyrardowskiego szpitala trafiły podręczniki „Pierwsze kroki na drodze”. Nauczycielki Szkoły Szpitalnej przeprowadziły zajęcia dla uczniów nauczania zintegrowanego. Akcja ta ma na celu zachęcić dzieci do poznawania zasad ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drodze.

 

٭ Najnowsza akcja, do której przystąpili pracownicy szkoły to kampania społeczna „Pół miliona wenflonów dla oddziałów dziecięcych”. Akcja ma na celu ograniczania, minimalizowania sytuacji, w których mały pacjent niepotrzebnie odczuwa ból.

 

Punkt Filialny Szkoły Podstawowej Specjalnej ma ponad 30 lat. W tym czasie pracownikami szkoły byli Maria Lipińska, Stefana Pągowska, Grażyna Sosińska, Danuta Wygachewicz, Anna Charemska, Anna Kierkowska, Barbara Jerzak, Mariola Posmyk, Anna Czarnecka, a obecnie kierownik Grażyna Ceglińska, Renata Fedorowicz, Anna Zakrzewska.

 

 

Mikołaje w szpitalu !

 

    W poniedziałkowy wieczór, 8 grudnia 2008r. oddziały dziecięce żyrardowskiego szpitala odwiedził Mikołaj i jego pomocnicy. Silną grupę Mikołajów powitała  w imieniu dzieci, rodziców i personelu medycznego kierownik Szkoły Szpitalnej Grażyna Ceglińska. Pani kierownik przedstawiła wszystkie dzieci, te małe i te większe. Mali pacjenci dostali miśki - pluszaki oraz karty telefoniczne do  aparatów, które znajdują się w oddziałach w ramach akcji „Telefon do Mamy”.

  Mikołaje byli zachwyceni dekoracjami i kartkami świątecznymi, które przygotowały dla nich dzieci pod kierunkiem nauczycielki Szkoły Szpitalnej Renaty Fedorowicz.

  Naczelny Mikołaj złożył wszystkim życzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz przekazał pozdrowienia od Fundacji Telekomunikacji Polskiej SA, z którą Szkoła Szpitalna współpracuje od lat i bierze udział w różnych ogólnopolskich akcjach.

 

                                                                   Renata Fedorowicz

 

   

W SZKOLE SZPITALNEJ

  W Szpitalnej Szkole największą popularnością cieszą się zajęcia w pracowni komputerowej, która funkcjonuje od 2005 r.. W ramach akcji "Internetowy Uśmiech" Fundacja TPSA obecnie Orange wyposażyła salę lekcyjną w cztery jednostki komputerowe z dostępem do internetu. Dzieci hospitalizowane chętnie korzystają z różnych programów multimedialnych oraz internetu. Zdobywają nowe wiadomości i umiejętności z zakresu obsługi komputera. Odkrywają nieograniczone możliwości internetu. Wszystko to dzieje się w przyjaznej atmosferze, w poszanowaniu zasad bezpiecznego korzystania z komputera i internetu.

   
 
 

Powrót