Scenariusz zajęć w klasie III

nauczanie zintegrowane w Szkole Podstawowej

przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym

w Żyrardowie

przeprowadzonych przez Annę Głowinkowską

w dniu 20 marca 2001 roku

 
Temat ośrodka tygodniowego : Zbliża się wiosna.


Temat ośrodka dziennego : Obrzędy ludowe związane z pierwszym dniem wiosny -                                                       Marzanna  (4 godz.)

 

Zadania edukacyjne:


1 Podtrzymywanie tradycji ludowej - obrzęd powitania wiosny.

2. Wytwarzanie prawidłowej atmosfery sprzyjającej rozbudzaniu ciekawości poznawczej i inwencji twórczej.

3. Budzenie wiary we własne możliwości.

 

Cele operacyjne


Uczeń :

- zna tradycję ludową związaną z powitaniem wiosny,

- dostrzega wartości , jakie niesie ze sobą kultura ludowa ,

- wzbogaca słownictwo ( obrzęd , tradycja , Marzanna ) ,

- zna części mowy i potrafi je wyróżnić ( rzeczownik , czasownik ) ,

- dokonuje operacji matematycznych ( rozwiązuje zadania tekstowe w zakresie I ćwiartki tabeli  mnożenia ) ,

- umie współpracować i współdziałać w zespole ,

- szanuje pracę i wytwory pracy kolegów ,

- potrafi prawidłowo zachować się na zajęciach .

Cele rewalidacyjne :

- ćwiczenia w mówieniu ,

- właściwe rozróżnianie i nazywanie zjawisk i przedmiotów ,

- ćwiczenia usprawniające rękę w pracach manualnych ( cięcie nożyczkami , zwijanie , szycie , klejenie ) ,

- kształcenie percepcji wzrokowej , ćwiczenie spostrzegawczości .

Formy organizacyjne :

- aktywność zbiorowa ,

- aktywność grupowa zróżnicowana .

Metody pracy wg J . Krzyżewskiej :

- interpretacji ,

- tworzenia i definiowania pojęć ,

- twórczego rozwiązywania problemów ,

- praktycznego działania .


Pomoce dydaktyczne :

- tablica obecności , tablica pogody ,

- słownik , encyklopedia , wiersze o wiośnie i Marzannie ,

- krzyżówka , zagadka , rebus ,

- ilustracje , zdjęcia , kaseta video z nagranym obrzędem ,

- słomiana kukła Marzanny , kwiaty i ptaki wykonane w  trakcie poprzednich zajęć .

Organizacja i przebieg zajęć .

I . Zajęcia wstępne .

1 . Ustalenie daty (dzień , miesiąc , pora roku , pierwszy dzień wiosny ) .

2 . Określenie pogody na podstawie przysłowia „W marcu , jak w garncu„ .

                                                        

 


3 . Zapis daty , pogody i tematu .

4 . Zebranie wiadomości o objawach zbliżającej się wiosny ( długość dnia , temperatura , opady , pierwsze wiosenne kwiaty , powracające ptaki , budzące się ze snu zimowego zwierzęta ) .

5 . Zagadka o wiośnie .

II . Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie .

1 . Wyjaśnienie pojęć : obrzęd , tradycja .

2 . Oglądanie fragmentów filmu z obrzędem .

3 . Krótka informacja na temat tradycji ludowej związanej z początkiem wiosny . Czy mamy w szkole własną tradycję związaną z wiosną ? (udział w rajdach „Powitanie wiosny„ )

4 . Czytanie wiersza o Marzannie . Szukanie części mowy .

5 . Sformułowanie i zapis notatki :

 Marzanna to słomiana kukła , symbol odchodzącej zimy . Marzanna była wynoszona poza miejscowość i wrzucana do rzeki lub zbiornika wodnego .

6 . Rozwiązanie krzyżówki i rebusu .

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jaskółka, przebiśnieg, bocian, kra, wiosna, świstak, wierzba, marzec  

7 . Omówienie wyglądu naszej Marzanny ( projekt ) .

8 . Rozwiązywanie zadań tekstowych .

III . Ekspresja ( praca w grupach ) .

1 . Wykonanie Marzanny z przygotowanych elementów :

              I  grupa : kwiaty z bibuły

             II grupa : wianek z kwiatami

            III grupa : przyszywanie i naklejanie kwiatów , ptaków na spódniczkę

2 . Połączenie wszystkich elementów w całość .

3 . Słuchanie muzyki ludowej podczas pracy .

IV . Zajęcia końcowe .

1 . Wspólna ocena wykonanej pracy .

2 . Przygotowanie Marzanny na rajd „ Powitanie wiosny - Korytów 2001„

3 . Porządkowanie klasy .